Informacje o BIK

Myślisz o zakupie lokalu? Będziesz potrzebować kredytu na zakup nowego samochodu? Łatwiej otrzymasz kredyt, o ile będziesz mieć dobrą historię w BIK. Biuro Treści Kredytowej zostało stworzone przez banki z inicjatywy Związków Banków Polskich. Była to reakcja na wzrastającą liczbę zagrożonych kredytów. BIK miał być kompleksową bazą informacji o postanowieniach kontrahentów banków. Biuro współpracuje z bankami oraz dodatkowo SKOK-ami. I jest ustalone do przekazywania tych treści w chwili obecnej bankom, SKOK-om, a także takim instytucjom jak policja czy prokuratura. Ze 100% pewnością BIK nie ma wpływu na decyzję, czy ktoś zdobycie kredyt, czy nie. Teoretycznie na zapytanie o danego nabywcy „wyłącznie” pokazuje opis. I jest to zestawienie informacji o naszej historii kredytowej, bez żadnych komentarzy. O tym, czy nabywca jest wiarygodny, decyduje już bank. Dlaczego zatem BIK jest tak ważny? Warto być świadomym, że jeśli będziemy starać się o kredyt, to bank sprawdzi, jak do tej pory radziliśmy sobie ze spłacaniem naszych zobowiązań. Do BIK trafiają bowiem m.in. dane, kiedy wzięliśmy kredyt, na jaki okres, w jakiej walucie, czy w terminie wpływały raty, czy należności zostały egzekwowane. Z pewnością, banki czy SKOK-i nie oceniają naszej wiarygodności jedynie na bazie informacji, które otrzymają od Biura Informacji Kredytowej. Niemniej jednak są one postrzegane jako jedne z najistotniejszych źródeł treści na nasz temat.

Sprawozdania

Aktualnie wykorzystanie z raportów BIK praktycznie weszło na stałe do procedur kredytowych. Zarówno banki, jak również SKOK-i korzystają z nich, by wycenić, czy będziemy spłacać raty, czy będziemy sprawiać dylematy. A im większy kredyt, tym ważniejsza jest historia kredytowa. Znaczy to, że jeżeli do tej pory nie podchodziliśmy sumiennie do naszych zobowiązań, możemy posiadać problemy z uzyskaniem kolejnego kredytu. Możemy też otrzymać go w niższej wysokości niż chcieliśmy, lub na gorszych postanowieniach. Jeśli potrzebujemy szybkiego kredytu gotówkowego, to jeśli do tej pory zalegaliśmy ze spłatą rat czy się spóźnialiśmy, raczej będziemy musieli obejść się smakiem. W jeszcze gorszej sytuacji znajdziemy się, jeżeli już zobowiązania wyegzekwuje od nas windykator. Dlatego ważne jest trzymać się prostej zasady. Wziąłeś lodówkę na raty czy masz kredyt? Spłacaj raty w terminie. Ale to nie wszystko, banki nieufnie podchodzą do ludzi, które nie posiadają historii w BIK. Są one bowiem jedną wielką niewiadomą. Dlatego mogą na przykład. zażądać poręczenia osób trzecich. Dlatego jeżeli marzysz o zakupie mieszkania, to już poprzednio pomyśl o własnej historii w BIK. Możesz np. zamiast zakupować coś za gotówkę, wziąć to na raty i spłacać je w terminie albo zdecydować się na kartę kredytową. Zawsze możesz sprawdzić, jaka jest Twoja historia w BIK. by uzyskać opis, trzeba złożyć pisemny wniosek. Znajdziesz go na witrynie internetowej albo w Biurze Obsługi Klienta. BIK ma na udzielenie nam odpowiedzi 30 dni od daty rejestracji wniosku. Bezpłatny opis możemy maksymalnie dostać raz na pół roku. Można także otrzymać wersje odpłatne raportów.

Wartościowe lokaty

Lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek na dobre zadomowiły się na rynku towarów bankowych. Nie bez powodu. Codzienne dopisywanie odsetek do oszczędności to dochody gotówki dla obu stron – kontrahent nie płaci 19-procentowego podatku od zysku, a bank ma możliwość pochwalić się schludną ofertą. Lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek, zwane także antybelkowymi, priorytetową furorę zaczęły robić w szczycie wojny depozytowej, na przełomie 2008 i 2009 r. Wraz z zakończeniem ostrej walki o oszczędności Mieszkańców Polski banki jednak z nich nie zrezygnowały. Na dzień dzisiejszy jest całkowicie znaczny wybór tego rodzaju depozytów. Przebierać można zarówno między oprocentowaniem, jak i terminami lokat z jednodniową kapitalizacją odsetek. Bo wbrew pozorom i nazywaniu tych lokat jednodniowymi wcale nie muszą one trwać jeden dzień. Równie dobrze lokaty z jednodniową kapitalizacją mogą mieć termin tygodniowy, jak również kilkumiesięczny. Na rynku są również oferty, które w ten sposób pozwalają oszczędzać wręcz poprzez dwa lata.

Ponoszenie ryzyka

Wiele osob postrzega inwestowanie jako zajęcie ryzykowne i mało opłacalne. Obecnie sytuacja na światowych rynkach uległa znaczącej poprawie, jednak nadal istnieje wiele obaw i mitów co do najbezpieczniejszej formy lokowania oszczędności. Dostępnych jest wiele produktów inwestycyjnych, w których oferenci pokazują wymierne korzyści, jakie może osiągnąć klient. Jednak nim skusi nas obiecywany zysk, zwróćmy uwagę, czy interesująca nas oferta posiada gwarancję zwrotu kapitału. Tego typu zabezpieczenie daje nam pewność, że potencjalna inwestycja nie przyniesie strat.

Najlepszym i jednocześnie najbezpieczniejszym sposobem na uniknięcie ryzyka oraz pomnożenie zainwestowanych środków jest wybór produktu struktury-zowanego. Produkt taki to nowoczesna oferta inwestycyjna łącząca bezpieczeństwo, w postaci gwarancji wypłaty kapitału, z możliwością uzyskania wysokiego zysku, często dużo wyższego niż z lokaty bankowej.

Tajemnica sukcesu produktu struktury-zowanego polega na jego konstrukcji, czyli strukturze (od tego pochodzi też jego nazwa). Część środków finansowych Klientów jest inwestowana w obligacje lub specjalnie wynegocjowane wysoko oprocentowane lokaty. Zysk z tej części inwestycji stanowi podstawę zabezpieczenia kapitału, dając gwarancję, że po zakończeniu okresu inwestycyjnego do Klienta wróci, co najmniej tyle samo pieniędzy, ile zainwestował.

Głównym czynnikiem, który odpowiada za możliwość generowania zysków w produktach strukturyzowanych, są środki przeznaczane na inwestycje o akceptowalnym dla Klientów poziomie ryzyka. W skład koszyka inwestycji wchodzą wysokodochodowe i zarazem bezpieczne instrumenty pochodne zwane opcjami. Wspomniane opcje są wystawiane na indeksy giełdowe, kursy walut lub notowania surowców przez największe europejskie banki inwestycyjne.

Dochodowość opcji nie jest niczym ograniczana, natomiast ryzyko inwestycyjne jest ograniczone do kosztu zakupu samych opcji. Tym samym tak skonstruowany produkt przynosi Klientom gwarancję kapitału (za co odpowiedzialna jest lokata lub obligacje) oraz potencjalne zyski (za co odpowiedzialny jest instrument pochodny).

Banki się rozwijają

Getin Bank konsekwentnie realizuje strategię systematycznego umacniania prywatnej pozycji na rynku bankowym poprzez postęp dystrybucji w najbardziej dochodowych segmentach rynku , a ponadto stałej koncentracji na wysokiej użyteczności działania. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2010 roku Korporacji Grupy Getin Noble Bank wypracowały 543,4 min PLN zysku, co stanowi ponad 145,pięć% zysku za cały 2010 rok. Bank odnotował wzrost dystrybucji kredytów pod hipotekę o 41,4% (r/r) umacniając tym samym pozycję wicelidera na rynku hipotek (14,9% udziałów w rynku). Dzięki ścisłej współpracy z partnerską siecią dystrybucji nastąpiło dalsze wzmocnienie Banku na pozycji lidera rynku kredytów samochodowych. Getin Noble Bank odnotował też dynamiczny wzrost sprzedaży w segmencie MSP (o 31,2% w ujęciu rok do roku) , a dodatkowo w zakresie działalności leasingowej – wzrost dystrybucji o 80,7% (r/r). Po trzech kwartałach 2010 roku saldo kredytów Banku wyniosło 30,9 mld PLN i była to wartość o 20,7% wyższa w porównaniu z początkiem bież. roku. Wzrost salda kredytów wpłynął na zwiększenie udziałów w rynku o 0,6 p.p. do poziomu 4,pięć% na koniec września 2010 roku. W tym samym okresie Bank powiększył też saldo depozytów o 21,6%, do kwoty 34,3 mld PLN.

pieniadzekasa finansowawszystko o kredytachpopularnosc kredytowpodzial kredytowdo czego sluza kredytykredyty mieszkaniowel 2auta z usabanki do przodubanki sie rozwijajabezpieczne inwestowaniebiznes erotycznybudzety samorzaducodzienne odsetkico to jest bikco wybracdodatkowe wsparciefinansowanie mieszkaniagdzie rozliczymy nasz podatekgielda samochodowa a biznesinformacje o bikinternetjakie powinno byc biuro rachunkowekilka slow o biurze rachunkowymkorzystne lokatykredyty hipoteczneleasing pozyczkowylokaty codziennemnogosc produktownasz podateknowa uslugao biurach rachunkowychoplacanie rachunkowpieniadzepieniadze na mieszkanieponoszenie ryzykaposzukiwanie pracy w interneciepozycjonowanie a biznespozyczanie pieniedzypraca w domuraporty biksprawozdaniaterminy platnosciwartosciowe lokatywlasne srodki przedsiebiorstwawspolne decyzjewyzsze zyskiwzrost wynagrodzeniazapomnij o rachunkachzastrzyk gotowkizdobywanie pieniedzyzgoda wspolmalzonkazlecenia stalezlotowka czy walutakasa finansowa l 2l 3kasa finansowa l 3l 4kasa finansowa l 4l 5kasa finansowa l 5l 6kasa finansowa l 6l 7kasa finansowa l 7l 8kasa finansowa l 8l 9kasa finansowa l 9l 10kasa finansowa l 10l 11kasa finansowa l 11cwiercgroszepolkwartnikobolel 12kasa finansowa l 12nowe monety kazimierzareforma kazimierzowskazroznicowane systemymoneta kujawskaprzylaczenie wschowyl 13kasa finansowa l 13denary kazimierza wielkiegoworeczki obrachunkowemincerz walterreforma 1337wielkie zelazol 14kasa finansowa l 14mutacja wartosci nominalnejsystem pieniezny kazimierza wielkiegomoneta lwowskakopawaga groszy praskichl 15kasa finansowa l 15grosze krakowskie a praskieklasyfikacja groszydewaluacja kwartnikowzatargi lokalnedzierzawa mennicyl 16kasa finansowa l 16falszowanie monetinsygnia kwartnikowdwie grupy kwartnikowkwartnikidzialalnosc mennicy krakowskiejl 17kasa finansowa l 17mennica krakowskaprodukcja groszyuzyskiwanie rajcowsprowadzanie srebraskargal 18kasa finansowa l 18trzy warunki bicia monetpolgrosze jagiellymale kwartnikikwartniki jagiellynowe monetyl 19kasa finansowa l 19reformy jagiellypolityka jagiellywladyslaw jagiellodenary malopolskiesmierc kazimierza wielkiegol 20kasa finansowa l 20ostatnia emisja groszarozrzucanie monetgrosze praskie w rosjiregis poloniestemple groszykowl 21kasa finansowa l 21ruskie polgroszebizancjumdenary miedzianeruskie miedziakimoneta ze wschodnich oberzyl 22kasa finansowa l 22ruskie denarkirestart mennicygatunki monet lokalnychdefinicja pieniadzadokumenty aplikacyjne