Banki do przodu

Getin Noble Bank konsekwentnie realizuje strategię systematycznego umacniania swojej pozycji na rynku bankowym poprzez rozwój sprzedaży w najbardziej dochodowych segmentach rynku oraz stałej koncentracji na wysokiej efektywności działania. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2010 roku Spółki Grupy Getin Noble Bank wypracowały 342,4 min zł zysku, co stanowi ponad 108,5% zysku za cały 2009 rok. Bank odnotował wzrost sprzedaży kredytów hipotecznych o 41,4% (r/r) umacniając tym samym pozycję wiceli-dera na rynku hipotek (12,9% udziałów w rynku). Dzięki ścisłej współpracy z partnerską siecią sprzedaży nastąpiło dalsze wzmocnienie Banku na pozycji lidera rynku kredytów samochodowych. Getin Noble Bank odnotował także dynamiczny wzrost sprzedaży w segmencie MSP (o 25,2% w ujęciu rok do roku) oraz w zakresie działalności leasingowej – wzrost sprzedaży o 80,7% (r/r).

Po trzech kwartałach 2010 roku saldo kredytów Banku wyniosło 30,9 mld zł i była to wartość o 20,7% wyższa w porównaniu z początkiem bież. roku. Wzrost salda kredytów wpłynął na zwiększenie udziałów w rynku o 0,6 p.p. do poziomu 4,5% na koniec września 2010 roku.

W tym samym okresie Bank powiększył także saldo depozytów o 21,6%, do kwoty 34,3 mld zł.

Codzienne odsetki

Czym faktycznie lokaty codzienne zaskakują? Jeśli bank każdego dnia nalicza odsetki niższe niż 2,50 zł, wówczas podstawa opodatkowania zostaje zaokrąglona w dół do 2 zł. W takiej sytuacji 19-proc. podatek od 2 zł wynosi mniej niż 50 groszy i zgodnie z zasadami podatkowymi znów jest zaokrąglany, tym razem do zera. Ostatecznie bank podatku nie odprowadza. Wszystko to w myśl art. 63 Ordynacji podatkowej. Choć rok temu pojawiło się sporo wątpliwości prawnych, czy rzeczywiście można tak postępować, ostatecznie Ministerstwo Finansów wydało opinię pozytywną dla klientów i banków, a urzędy skarbowe przy rozliczeniach rocznych nie zażądały pieniędzy od podatników z tego typu lokatami. Jak to możliwe, że fiskus jest tak dobrotliwy? Wystarczy dodać, że jeśli zysk z lokaty wyniesie 2,5 zł (lub więcej), zaokrąglenie zysku odbywa się w górę do pełnego złotego i wówczas klient płaci 19 proc. podatku od 3 zł, czyli 57 gr, a to faktycznie przekłada się na blisko 23 proc. podatku od zysku, a nie 19 proc., jak się powszechnie uważa. Mechanizm zaokrąglania działa więc w obie strony. Jeśli się z niego umiejętnie korzysta na lokatach z jednodniową kapitalizacją odsetek, oprocentowanie lokaty np. na 5 proc., faktycznie wynosi 5 proc., podczas gdy płacącemu podatek z 5 proc. pozostaje w kieszeni 4,05 proc., generalnie o te 19 proc. daniny dla skarbówki mniej.

Osoby chcące korzystać z zalet zaokrąglania zysku i podatku w dół muszą jednak pamiętać, że oszczędzana w ten sposób kwota nie może być zbyt wysoka. Zazwyczaj górny pułap to ok. kilkunastu tysięcy złotych, wszystko w trosce o nieprzekroczenie 2,49 zł podatku.

Lokaty codzienne

Lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek na dobre zadomowiły się na rynku produktów bankowych. Nie bez powodu. Codzienne dopisywanie odsetek do oszczędności to korzyści dla obu stron – klient nie płaci 19-procentowego podatku od zysku, a bank może pochwalić się atrakcyjną ofertą. Lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek, zwane również antybelkowymi, szczególną furorę zaczęły robić w szczycie wojny depozytowej, na przełomie 2008 i 2009 r. Wraz z zakończeniem ostrej walki o oszczędności Polaków banki jednak z nich nie zrezygnowały. Dziś jest całkiem spory wybór tego typu depozytów. Przebierać można zarówno między oprocentowaniem, jak i terminami lokat z jednodniową kapitalizacją odsetek. Bo wbrew pozorom i nazywaniu tych lokat jednodniowymi wcale nie muszą one trwać jeden dzień. Równie dobrze lokaty z jednodniową kapitalizacją mogą mieć termin tygodniowy, jak i kilkumiesięczny. Na rynku są też oferty, które w ten sposób pozwalają oszczędzać nawet przez dwa lata.

Raporty BIK

Obecnie korzystanie z raportów BIK praktycznie weszło na stałe do procedur kredytowych. Zarówno banki, jak i SKOK-i korzystają z nich, żeby ocenić, czy będziemy spłacać raty, czy będziemy sprawiać kłopoty. A im większy kredyt, tym ważniejsza jest historia kredytowa. Oznacza to, że jeżeli do tej pory nie podchodziliśmy sumiennie do naszych zobowiązań, możemy mieć problemy z uzyskaniem kolejnego kredytu. Możemy też otrzymać go w niższej wysokości niż chcieliśmy, albo na gorszych warunkach. Jeśli potrzebujemy szybkiego kredytu gotówkowego, to jeśli do tej pory zalegaliśmy ze spłatą rat czy się spóźnialiśmy, raczej będziemy musieli obejść się smakiem.

W jeszcze gorszej sytuacji znajdziemy się, jeżeli zobowiązania wyegzekwuje od nas windykator. Dlatego ważne jest trzymać się prostej zasady. Wziąłeś lodówkę na raty czy masz kredyt? Spłacaj raty w terminie. Ale to nie wszystko, banki nieufnie podchodzą do osób, które nie mają historii w BIK. Są one bowiem jedną wielką niewiadomą. Dlatego mogą np. zażądać poręczenia osób trzecich.

Dlatego jeśli marzysz o zakupie mieszkania, to już wcześniej pomyśl o swojej historii w BIK. Możesz np. zamiast kupować coś za gotówkę, wziąć to na raty i spłacać je w terminie albo zdecydować się na kartę kredytową. Zawsze możesz sprawdzić, jaka jest Twoja historia w BIK. Żeby uzyskać raport, należy złożyć pisemny wniosek. Znajdziesz go na stronie internetowej albo w Biurze Obsługi Klienta. BIK ma na udzielenie nam odpowiedzi 30 dni od daty rejestracji wniosku. Bezpłatny raport możemy maksymalnie uzyskać raz na pół roku. Można też otrzymać wersje odpłatne raportów.

Co to jest BIK

Myślisz o zakupie mieszkania? Będziesz potrzebować kredytu na zakup nowego samochodu? Łatwiej otrzymasz kredyt, jeśli będziesz mieć dobrą historię w BIK.

Biuro Informacji Kredytowej zostało utworzone przez banki z inicjatywy Związków Banków Polskich. Była to reakcja na wzrastającą liczbę zagrożonych kredytów. BIK miał być kompleksową bazą informacji o zobowiązaniach klientów banków. Biuro współpracuje z bankami oraz SKOK-ami. I jest zobowiązane do przekazywania tych informacji właśnie bankom, SKOK-om, a także takim instytucjom jak policja czy prokuratura.

Oczywiście BIK nie ma wpływu na decyzję, czy ktoś dostanie kredyt, czy nie. Teoretycznie na zapytanie o danego klienta „tylko” przekazuje raport. I jest to zestawienie informacji o naszej historii kredytowej, bez żadnych komentarzy. O tym, czy klient jest wiarygodny, decyduje już bank. Dlaczego więc BIK jest tak ważny? Pamiętajmy, że jeżeli będziemy starać się o kredyt, to bank sprawdzi, jak do tej pory radziliśmy sobie ze spłacaniem naszych zobowiązań. Do BIK trafiają bowiem m.in. informacje, kiedy wzięliśmy kredyt, na jaki okres, w jakiej walucie, czy w terminie wpływały raty, czy należności były egzekwowane. Oczywiście, banki czy SKOK-i nie oceniają naszej wiarygodności tylko na podstawie informacji, które otrzymają od Biura Informacji Kredytowej. Ale są one postrzegane jako jedne z najistotniejszych źródeł informacji na nasz temat.

pieniadzekasa finansowawszystko o kredytachpopularnosc kredytowpodzial kredytowdo czego sluza kredytykredyty mieszkaniowel 2auta z usabanki do przodubanki sie rozwijajabezpieczne inwestowaniebiznes erotycznybudzety samorzaducodzienne odsetkico to jest bikco wybracdodatkowe wsparciefinansowanie mieszkaniagdzie rozliczymy nasz podatekgielda samochodowa a biznesinformacje o bikinternetjakie powinno byc biuro rachunkowekilka slow o biurze rachunkowymkorzystne lokatykredyty hipoteczneleasing pozyczkowylokaty codziennemnogosc produktownasz podateknowa uslugao biurach rachunkowychoplacanie rachunkowpieniadzepieniadze na mieszkanieponoszenie ryzykaposzukiwanie pracy w interneciepozycjonowanie a biznespozyczanie pieniedzypraca w domuraporty biksprawozdaniaterminy platnosciwartosciowe lokatywlasne srodki przedsiebiorstwawspolne decyzjewyzsze zyskiwzrost wynagrodzeniazapomnij o rachunkachzastrzyk gotowkizdobywanie pieniedzyzgoda wspolmalzonkazlecenia stalezlotowka czy walutakasa finansowa l 2l 3kasa finansowa l 3l 4kasa finansowa l 4l 5kasa finansowa l 5l 6kasa finansowa l 6l 7kasa finansowa l 7l 8kasa finansowa l 8l 9kasa finansowa l 9l 10kasa finansowa l 10l 11kasa finansowa l 11cwiercgroszepolkwartnikobolel 12kasa finansowa l 12nowe monety kazimierzareforma kazimierzowskazroznicowane systemymoneta kujawskaprzylaczenie wschowyl 13kasa finansowa l 13denary kazimierza wielkiegoworeczki obrachunkowemincerz walterreforma 1337wielkie zelazol 14kasa finansowa l 14mutacja wartosci nominalnejsystem pieniezny kazimierza wielkiegomoneta lwowskakopawaga groszy praskichl 15kasa finansowa l 15grosze krakowskie a praskieklasyfikacja groszydewaluacja kwartnikowzatargi lokalnedzierzawa mennicyl 16kasa finansowa l 16falszowanie monetinsygnia kwartnikowdwie grupy kwartnikowkwartnikidzialalnosc mennicy krakowskiejl 17kasa finansowa l 17mennica krakowskaprodukcja groszyuzyskiwanie rajcowsprowadzanie srebraskargal 18kasa finansowa l 18trzy warunki bicia monetpolgrosze jagiellymale kwartnikikwartniki jagiellynowe monetyl 19kasa finansowa l 19reformy jagiellypolityka jagiellywladyslaw jagiellodenary malopolskiesmierc kazimierza wielkiegol 20kasa finansowa l 20ostatnia emisja groszarozrzucanie monetgrosze praskie w rosjiregis poloniestemple groszykowl 21kasa finansowa l 21ruskie polgroszebizancjumdenary miedzianeruskie miedziakimoneta ze wschodnich oberzyl 22kasa finansowa l 22ruskie denarkirestart mennicygatunki monet lokalnychdefinicja pieniadzadokumenty aplikacyjne