Zlecenia stałe

Jeżeli ustalony przez Ciebie termin płatności wypadnie w danym miesiącu w sobotę, to bank zrobi przelew w piątek. Z kolei jeżeli wypadnie w dzień ustawowo wolny od pracy, to rachunek zostanie uregulowany pierwszego dnia roboczego.

Żeby zlecenie zostało zrealizowane, na koncie musi być odpowiednia ilość środków. Jeśli w ustalonym przez Ciebie terminie regulowania płatności będzie za mało pieniędzy, to rachunek nie zostanie zapłacony. A bank Cię o tym poinformuje.

Poza tym, jeżeli złożysz kilka zleceń stałych z tym samym terminem płatności, to bank będzie regulować płatności w kolejności jaką podasz. Dlatego jeżeli jest ryzyko, że nie zawsze na koncie będzie odpowiednia ilość środków do pokrycia rachunków, zwróć uwagę na te, które są priorytetowe. Jeżeli nie ustalisz kolejności realizacji zleceń, to bank będzie je opłacał w dowolnej kolejności. Z kolei w przypadku rachunków, których wysokość się różni, takich jak za telefon komórkowy, dużym udogodnieniem może być polecenie zapłaty. Wypełniasz umowę w tej sprawie, wyrażasz zgodę na obciążanie rachunku i już nie musisz pamiętać o płaceniu swoich należności. Podobnie jak w przypadku stałego zlecenia, bank będzie pilnować, żeby pieniądze w danym dniu trafiły np. do operatora telefonii komórkowej, bo ten będzie wysyłać rachunki zarówno do Ciebie, jak i banku. Co ważne, jest to udogodnienie bezpieczne. Jeżeli uważasz, że firma popełniła błąd i wystawiła Ci za duży rachunek, możesz anulować transakcję. Masz na to 30 dni.

Oczywiście, jeżeli chcesz korzystać z polecenia zapłaty, pamiętaj, że w dniu, który wybrałeś na realizację rachunku, musisz mieć wystarczające środki na koncie. Zazwyczaj opłaty za udogodnienia zależą od tego, jakie konto bankowe posiadasz, i rodzaju zlecenia. Niektóre banki pobierają opłaty za każdy dokonany przelew, miesięczne, za uruchomienie usługi czy powiadomienie o niezrealizowanym zleceniu z powodu za małych dostępnych środków na koncie.

Zapomnij o rachunkach

Z zaskoczeniem odkrywasz, że zapomniałeś zapłacić rachunku, kiedy operator internetowy przysyła Ci wezwanie do zapłaty? Ciężko Ci opanować stertę rachunków? Męczy Cię to, że co miesiąc musisz stać z rachunkami na poczcie? Pozwól, żeby to bank pamiętał o Twoich opłatach. Kiedy masz dużo spraw na głowie, bierzesz urlop i chcesz odpoczywać, a nie zajmować się rachunkami, albo jeżeli szkoda Ci na to czasu, możesz skorzystać z możliwości, którą daje ROR. Wówczas pilnowanie terminu płatności i wykonywanie przelewów przerzucisz na bank. Masz tutaj do wyboru polecenie zapłaty i zlecenie stałe.

Zlecenia stałe doskonale sprawdzają się w przypadku rachunków np. za czynsz, internet, telewizje. Są to bowiem opłaty, których wysokość jest co miesiąc taka sama. Zresztą jeżeli nawet wysokość czynszu zostanie zmieniona, to możesz bez problemu zmodyfikować zlecenie stałe.

W przypadku tego udogodnien bank nie wymaga dużo formalności. Jak już raz złożysz zlecenie i tym samym przekażesz informacje, w którym dniu, na jaki rachunek i jaka kwota ma być przelewana, to bank będzie pilnować, żeby płatności były regulowane i żadne wizyty w banku nie są wymagane. Oczywiście w każdej chwili masz możliwość odwołania zlecenia stałego. W przypadku tego udogodnienia obowiązuje kilka zasad.

Finansowanie mieszkania

Dla instytucji finansowych pożyczanie złotych jest znacznie bezpieczniejsze, niż euro czy franków. Po drugie, banki podlegają restrykcjom Komisji Nadzoru Finansowego. Komisja wymaga, żeby klienci, którym bank chce pożyczyć obcą walutę, mieli o ok. 20 proc. wyższe dochody od tych, którzy biorą kredyt w złotych. Chcesz skorzystać z dopłat państwa? Tak – pytaj o program „Rodzina na Swoim”. Jeśli z niego skorzystasz, państwo przez osiem lat będzie spłacać za ciebie ok. połowy odsetek od kredytu. To jest pomoc bezzwrotna i dzięki niej zamiast np. 6 proc. odsetek w skali roku będziesz spłacać zaledwie połowę. Ale „Rodzina na Swoim” ma pewne ograniczenia: po pierwsze, musisz wybrać odpowiednio tanie mieszkanie, ponieważ cena metra kwadratowego nie może w przekroczyć średniej ceny dla danego miasta o więcej niż 40 proc. w Po drugie, na dopłaty możesz li- yM czyć tylko wtedy, gdy wybierzesz kredyt w złotówkach. To podstawowy wa-runek udziału w programie. Po trzecie, musisz wybrać mieszkanie nowe, bo od początku 2011 r. Ministerstwo Infrastruktury chce, żeby z dopłat mogły skorzystać wyłącznie rodziny, które kupują mieszkanie u deweloperów. Zależy Ci na czasie? Tak – jeżeli szukasz mieszkania, to na pewno wiesz, że większość sprzedających chce jak najszybciej zamknąć transakcję i jeśli na pieniądze musieliby czekać dłużej niż miesiąc, prawdopodobnie szukaliby innego chętnego. Jak zapewnić sobie przewagę czasową? Wybrać taki kredyt, którego banki udzielają najchętniej. Jeśli wybierzesz „hipotekę” w złotych, prawdopodobnie procedury związane z udzieleniem kredytu będą szybsze. Chcesz, żeby kredyt był maksymalnie bezpieczny? Tak – zaciągnij go więc w walucie, w której zarabiasz – czyli w złotówkach. Pożyczając euro lub franki szwajcarskie, bierzesz na siebie ryzyko zmiany kursu. Jeżeli waluta, w której wziąłeś kredyt, nagle podrożeje, odbije się to nie tylko na wysokości miesięcznej raty, ale również na wartości całego zadłużenia. Jak to dokładnie wygląda? Przyjrzyjmy się przypadkowi państwa Nowaków, którzy w lecie 2008 r. wzięli kredyt we frankach na mieszkanie, które kosztowało 400 tys. zł. Ponieważ wtedy kurs CHF wynosił 2 zł, bank pożyczył im 200 tys. franków. Mieli spłacać po 800 franków miesięcznie, czyli na początku ich rata wynosiła 1600 zł. Jednak nagle sytuacja gwałtownie się zmieniła: z powodu kryzysu na rynkach finansowych złoty zaczął się gwałtownie osłabiać i pod koniec roku za szwajcarską walutę trzeba było płacić aż 3 zł. Co to oznaczało dla państwa Nowaków. Dzięki temu, że bank Szwajcarii obniżył stopy procentowe, ich miesięczna rata wzrosła tylko minimalnie. Martwi ich jednak to, ile są winni bankowi: kiedy zaciągali kredyt było to 400 tys. zł. Kilka miesięcy później ta kwota urosła o połowę, do 600 tys. zł! Oczywiście, liczą na to, że złoty znowu się umocni i wartość ich zadłużenia spadnie, ale po dwóch latach spłacania kredytu cały czas mają bankowi do oddania znacznie więcej, niż od niego pożyczyli.

Złotówka czy waluta?

Gdy już wybierzemy nasze wymarzone lokum, stajemy przed dylematem – czy sfinansować je w złotówkach, czy w walucie obcej? Wymarzony dom? Dla jednych to przytulne mieszkanie w starej kamienicy, z przedwojennym piecem kaflowym, przy którym w zimie można sobie grzać plecy. Albo takie z dużą, przestronną kuchnią, w której toczy się życie całej rodziny. A może mieszkanie z dużym salonem, do którego można zaprosić przyjaciół na sobotnią kolację. Nowoczesne? Przestronne? Przytulne? Bezpieczne? Przede wszystkim własne! Mieszkanie to miejsce, w którym tworzymy swój świat, dla siebie i swojej rodziny. Ale, żeby to osiągnąć, większość z nas musi podjąć jedną z najważniejszych decyzji finansowych w życiu: wziąć kredyt hipoteczny. Jak to zrobić z głową? Każdy bank ma w ofercie przynajmniej kilka „hipotek”: złotówkowe, w euro, we frankach, z dopłatami rządowymi. Jak rozeznać się w gąszczu kredytowych ofert? Najważniejsze to ustalić, w jakiej walucie wziąć kredyt. Na początku warto zadać sobie kilka podstawowych pytań, które pozwolą zawęzić krąg poszukiwań. 1, Czy mam oszczędności, z których mógłbym pokryć część kosztów mieszkania? Tak-taka odpowiedź podnosi Twoją wiarygodność w oczach banku. Jeżeli zgromadziłeś oszczędności, to znaczy, że potrafisz narzucić sobie reżim finansowy, więc najprawdopodobniej będziesz też systematycznie spłacał raty. Możesz oczekiwać, że więcej banków będzie gotowych pożyczyć Ci pieniądze, a wachlarz ofert będzie szerszy. Jeżeli masz już pieniądze na 20 proc. wartości mieszkania, będziesz miał do wyboru kredyty w złotych i walutowe. Z reguły w tych złotówkowych będziesz mógł liczyć na niższą marżę niż przy hipotekach w euro. Nie – nie masz oszczędności? To nie znaczy, że musisz zapomnieć o własnym M – banki oferują kredyty na 100 proc. wartości nieruchomości. Musisz się jednak liczyć z tym, że paleta ofert będzie zdecydowanie mniejsza. Przygotuj się na to, że banki zaproponują nieco wyższą marżę i poproszą o wykupienie pakietu dodatkowych ubezpieczeń, z ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego na czele. Zaproponują prawdopodobnie też kredyty w złotówkach.

Zgoda współmałżonka

Jeżeli chcesz pożyczyć większą kwotę kredytu, bank prawdopodobnie poprosi Twojego współmałżonka o wyrażenie zgody na udzielenie Tobie kredytu. Zapyta też o inne rzeczy: jakie masz wykształcenie, gdzie mieszkasz, czy masz dzieci, czy jesteś właścicielem mieszkania, czy je tylko wynajmujesz, czy masz telefon stacjonarny. Te wszystkie informacje przetworzone zostaną przez system scoringowy, który w oparciu o rachunek prawdopodobieństwa szacuje Twoją wiarygodność kredytową. Od wyniku zależy, czy pożyczkę dostaniesz, czy w takiej wysokości o jaką wnioskowałeś oraz jakie oprocentowanie bank zaproponuje. Bank zasięgnie też na Twój temat informacji w Biurze Informacji Kredytowej. BIK gromadzi dane o wszystkich zaciągniętych przez nas kredytach i o tym, czyje sumiennie zwróciliśmy. Największą szansę na nowy kredyt jak mają ci, którzy już kiedyś wzięli pożyczkę i spłacili ją bez zarzutu – BIK wystawi im najwyższą ocenę. Bank może zaoferować Ci wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, które będzie dodatkową gwarancją, na wypadek gdybyś – odpukać – stracił pracę i nie mógł spłacać rat. Czy to dobre rozwiązanie? Jeżeli dzięki ubezpieczeniu zarówno bank, jak i Ty będziecie bardziej bezpieczni, to na pewno warto z tej możliwości skorzystać. Pamiętaj jednak o tym, żeby dokładnie przeczytać umowę oraz ogólne warunki ubezpieczenia i sprawdzić, kiedy ubezpieczenie będzie działać. Kredyt gotówkowy to znakomite rozwiązanie dla osób, które potrzebują szybkiej gotówki. Najczęściej przeznaczamy go na potrzeby konsumpcyjne: remont mieszkania, wyjazdy, przygotowanie świąt lub kupno prezentów dla rodziny. Przy jego wyborze zwróćmy uwagę na RRSO, dostępność i czas realizacji.

pieniadzekasa finansowawszystko o kredytachpopularnosc kredytowpodzial kredytowdo czego sluza kredytykredyty mieszkaniowel 2auta z usabanki do przodubanki sie rozwijajabezpieczne inwestowaniebiznes erotycznybudzety samorzaducodzienne odsetkico to jest bikco wybracdodatkowe wsparciefinansowanie mieszkaniagdzie rozliczymy nasz podatekgielda samochodowa a biznesinformacje o bikinternetjakie powinno byc biuro rachunkowekilka slow o biurze rachunkowymkorzystne lokatykredyty hipoteczneleasing pozyczkowylokaty codziennemnogosc produktownasz podateknowa uslugao biurach rachunkowychoplacanie rachunkowpieniadzepieniadze na mieszkanieponoszenie ryzykaposzukiwanie pracy w interneciepozycjonowanie a biznespozyczanie pieniedzypraca w domuraporty biksprawozdaniaterminy platnosciwartosciowe lokatywlasne srodki przedsiebiorstwawspolne decyzjewyzsze zyskiwzrost wynagrodzeniazapomnij o rachunkachzastrzyk gotowkizdobywanie pieniedzyzgoda wspolmalzonkazlecenia stalezlotowka czy walutakasa finansowa l 2l 3kasa finansowa l 3l 4kasa finansowa l 4l 5kasa finansowa l 5l 6kasa finansowa l 6l 7kasa finansowa l 7l 8kasa finansowa l 8l 9kasa finansowa l 9l 10kasa finansowa l 10l 11kasa finansowa l 11cwiercgroszepolkwartnikobolel 12kasa finansowa l 12nowe monety kazimierzareforma kazimierzowskazroznicowane systemymoneta kujawskaprzylaczenie wschowyl 13kasa finansowa l 13denary kazimierza wielkiegoworeczki obrachunkowemincerz walterreforma 1337wielkie zelazol 14kasa finansowa l 14mutacja wartosci nominalnejsystem pieniezny kazimierza wielkiegomoneta lwowskakopawaga groszy praskichl 15kasa finansowa l 15grosze krakowskie a praskieklasyfikacja groszydewaluacja kwartnikowzatargi lokalnedzierzawa mennicyl 16kasa finansowa l 16falszowanie monetinsygnia kwartnikowdwie grupy kwartnikowkwartnikidzialalnosc mennicy krakowskiejl 17kasa finansowa l 17mennica krakowskaprodukcja groszyuzyskiwanie rajcowsprowadzanie srebraskargal 18kasa finansowa l 18trzy warunki bicia monetpolgrosze jagiellymale kwartnikikwartniki jagiellynowe monetyl 19kasa finansowa l 19reformy jagiellypolityka jagiellywladyslaw jagiellodenary malopolskiesmierc kazimierza wielkiegol 20kasa finansowa l 20ostatnia emisja groszarozrzucanie monetgrosze praskie w rosjiregis poloniestemple groszykowl 21kasa finansowa l 21ruskie polgroszebizancjumdenary miedzianeruskie miedziakimoneta ze wschodnich oberzyl 22kasa finansowa l 22ruskie denarkirestart mennicygatunki monet lokalnychdefinicja pieniadzadokumenty aplikacyjne